CDBA...P.O. Box 166, Acacia Ridge, Q, 4110; Ph 0408 382 880 ;  Email
Phone 0408 382 880
Email Us

P.O. Box 166
Acacia Ridge 4110






LADIES' SIDES/CHALLENGES/SPECIAL EVENTS
Details and Nomination Forms for District Sidea and Challenges are posted on the Downloads Page before each event.

Once again the Cunningham District Ladies "did the district proud" in the District Sides Championships held at the Gold Coast from 4th to 7th May. They again made the Division 1 final and it was a creditable effort. Even though they ended in 3rd position overall, losing to Gold Coast and drawing with Downs and Brisbane Districts; one extra point in either of the drawn games and they would have made second place again so as manager I am very proud of their effort.

B Goodwin, Manager.
Photo from Bowls Qld website after Day 2.
State Sides, May 2016
 

State District Sides
Gold Coast from Wednesday May 3rd until Saturday May 6th, 2017.
Leads
Seconds
Thirds
Skips
J Ezzy
(Sunnybank)
P Howard
(Darra Cementco)
J Fleming
(Algester)
M Lipp
(United)

R Wilson
(Yeronga)
J Kane
(United)
A Carlish
(Algester)

H Wood-Bradley
(Darra Cementco)

J Wainwright
(Darra Cemento)
L Brack
(Corinda)
L Parry
(Sunnybank)
T Smedley
(Algester)





Reserves:
B Davies (United) and T Davis (Sunnybank)
Manager: B Goodwin (Corinda)    CDBA Vice-President: S Lyons (Algester)
Coach: A Doggett (Tarragindi)




Downs Challenge
on Sunday 27th March 2017 at United BC .
Lead
Second
Third
Skip
J Ezzy
(Sunnybank)

P Howard
(Darra)
J Fleming
(Algester)
M Lipp
(United)

M Davidson
(Darra)
L Brack
(Corinda)
L Parry
(Sunnybank)
H Wood-Bradley
(Darra)

R Wilson
(Yeronga)
J Kane
(United)
T Smedley
(Algester)
A Carlish
(Algester)


J Hikuroa
(Algester)
B Davies
(Swifts)
C Pitts
(Algester)
T Davis
(Sunnybank)

Reserves:
Sally Lyons (Algester); Pam Botterill (Algester)
Manager: B Goodwin
Coach: A Doggett
Recent: May 2017
Past Challenges 2017:

Congratulations to the Ladies Cunningham side who came second in Division 2 at the recent State District Sides at the Gold Coast
Congratulations to the following ladies  selected to represent the CDBA in the Masters Challenge at Coorparoo on Sunday 30th July 2017

Singles:  Liz Parry (Sunnybank)

Pairs:      (L) Jo Kane (United)                           Jenny Fleming (Algester)
               (S) Teresa Smedley (Algester)           Lesley Behnke (Swifts)

Triples:   (L)  Julie Ezzy (Sunnybank)                Jenni Woods (Darra Cementco)
               (2)  Christine Pitts (Algester)               Phyllis Howard (Darra Cementco)
               (S)  Marie Lipp (United)                       Joyce Wainwright (Darra Cementco)

Fours:    (L)  Rachel Wilson (Yeronga)                             
              (2)  Rachelle Harkness (Darra Cementco)
              (3)  Jannah Howard (Darra)                                
              (S)  Helen Wood-Bradley (Darra Cementco)

Reserves: Michelle Davidson (Darra Cementco) and Jill Hikuroa (Algester)

Manager:   Betty Goodwin (Corinda)

Coach:      Andrew Doggett (Tarragindi)
Masters Challenge:
CDBA SQUAD FOR GATEWAY CHALLENGE
LEADS
Ezzy, Julie
Andrews, Paula
Riding-Hill, Elsie
SECONDS
Graham, Valerie
Woods, Jenni
Smith, Kathleen
THIRDS
Cross, Dianne
Lipp,  Marie
Fleming, Jennifer
SKIPS
Macoun, Marcia
Farley, Debbie
Davis, Theresa




LEADS
Stacey, Evelyn
Davies, Bronwyn
Hikuroa, Jill
SECONDS
Proctor, Kathy
Connellan, Susan
Brack, Linda
THIRDS
Howard, Phyllis
Davidson, Michelle
Pitts, Christine
SKIPS
Behnke, Lesley
Kane, Joanne
Parry, Liz

Reserves
Jackson, Kim
Wood-Bradley, Helen

Manager
Betty Goodwin

Coach
Andrew Doggett

Officials
Sally Lyons (Ladies VP)
Pam Botterill (Selector)

The Ladies Challenge Match against Gateway  held at the United Sports Club, Joyce St, Ipswich on Sunday 20th August, 2017

Congratulations to the following ladies who were selected to represent the CDBA:
Gateway Challenge:
CDBA Squad for Brisbane North  Challenge Match
United Club, Joyce St, Ipswich,  Sunday 24th September, 2017 commencing at 9.00 am.
LEADS
Bronwyn Davies
Jill Hikuroa
Kerrie Dymnycz
SECONDS
Jean Smith
Jenni Woods
Elsie Riding-Hill
THIRDS
Michelle Davidson
Marcia Macoun
Debbie Farley
SKIPS
Joanne Kane
Phyllis Howard
Teresa Smedleu




LEADS
Kathleen Smith
Maureen Freer
Kim Jackson
SECONDS
Dianne Cross
Evelyn Stacey
Val Daley
THIRDS
Jennifer Fleming
Theresa Davis
Linda Brack
SKIPS
Denise Turner
Lesley Behnke
Marie Lipp

Reserves
Helen Wood-Bradley, Sally Lyons, Pam Botterill

Manager
Betty Goodwin


Brisbane North Challenge:
Congratulations to the selected players for the Brisbane North Challenge Match.